Celovečerní promítání skvělých filmů!!!

09.11.2014 15:00

 

 

Filmy hlavního programu – povinné zařazení do programu

ARSLANBOB

Režie: Nicholas Covelli, Austrálie, 2013, 12 minut

Žánr: kultura lyžování, exotika

Arslanbob je malé městečko a horská oblast s divokými lesy plnými ořešáků. V zimě se nezaměstnanost zvyšuje na 80%. A lahev vodky stojí 40 Kč. Pro mnohé farmáře zima znamená 3 velmi nezdravé měsíce. Obklopen horami s mírnými, ale častými sněhovými přeháňkami má Kyrgystán potenciál stát se respektovanou lyžařskou destinací. Hayat si je toho vědom a začíná budovat turistické centrum v Arslanbobu. Během posledních pár let se z několika farmářů stali zimní průvodci a přivítali klienty ze zahraničí.

 

HIGH TENSION

Režie: Peter Mortimer, USA, 2013, 37 minut

Žánr: problematika dnešního vysokohorského lezení

Trailer: https://vimeo.com/76865929

Mount Everest se loni dostal na titulní strany novin po celém světě. Byla zveřejněna zpráva, že Ueli Steck a Simone Moro, dvojice jedněch z nejvýraznějších alpinistů, byli napadeni rozzuřenými šerpy, zatím co se pokoušeli o výstup novou  moderní cestou. Poté z hory prchli v obavách o svůj život  a vyostřenější střety. Incident vyvolal řadu pobouřených reakcí jak mezi nosiči, horolezci tak mezi průvodci. Tým filmařů z Reel Rock Tour, který zahrnoval horolezce a fotografa Jona Griffita a úspěšnou horolezkyni Melissu Arnot, která pětkrát zdolala nejvyšší horu planety, byli s kamerou  svědci incidentu. Přináší tak exkluzivní výpověď, co se ten den stalo a proč.

 

POLÁRNÍK

Režie: Pavol Barabáš, Slovensko, 2014, 56 minut

Žánr: portrét, polární expedice

Trailer: https://vimeo.com/89593139

Ve světě ho uznávají, doma o něm ví málokdo. Peter Valušiak má za sebou zhruba dvě desítky výprav do polárních oblastí naší Země. V roce 1998 se mu se třemi Rusy podařil (jako prvním v historii) výkon z kategorie snů: přejít bez cizí pomoci od břehů Ruska napříč zamrzlým mořem Arktidy přes Severní pól až ke břehům Kanady. Dlouhé roky ho vábí další výzva, o kterou se už několikrát pokoušel. Chce přejít napříč Antarktidou přes Jižní pól. Film Polárník je portrétem člověka, který se pokouší přežít sám na nejchladnějším kontinentě.

 

 

SUPERVENTION

Režie: Filip Christensen, Even Sigstad, Norsko, 2013, 16 minut

Žánr: freeski a freeride

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=HBbhZRKxp7M

Za celovečerním filmem Supervention stojí celé dva roky filmování a patří k tomu nejlepšímu, co se v loňském roce o freeskiingu a freeridu natočilo. Na SNOW FILM FESTu bude uvedena zkrácená čtvrthodinová verze, která sleduje špičkové jezdce na zajímavých místech ve Skandinávii. Film začíná dechberoucími rozjezdy na skokanském můstku v Lillehammeru, kde se v roce 1994 konaly Zimní Olympijské hry. Odtud se Åsmund Thorsen přesouvá vyřizovat účty na velký horský sjezd. Znovu se pokusí o linii, která mu v minulosti způsobila zranění. Nakonec můžeme sledovat triky talentovaného mladého švýcarského jezdce Jespera Tjädera. V dokumentu se mísí velkolepé přírodní záběry s  progresivním lyžováním. Film byl natočen s cílem sdílet radost z pohybu a z cestování.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bonusové filmy

Zařazení do programu není povinné, záleží na zvážení pořadatele

HUEVO

Režie: Ondřej Švihálek, Česká republika, 2014, 30 minut

Žánr: skialpová expedice

Trailer: https://vimeo.com/76865929

Brněnské trio extrémních lyžařů Kejda Ski Team se vydává na svou vysněnou expedici do vysokého pohoří Cordillera Blanca v Peru. Jejich cílem je vylézt a následně slyžovat co nejvíce šestitisícových vrcholů, pokud možno strmými liniemi. Na čtvrtém vrcholu však expedice náhle končí... Jeden z peruánských sjezdů obdržel ocenění Výstup/sjezd roku ČHS 2014.

 

VAYA A LA CUMBRE

Režie: Ollie Nieuwland-Zlotnicki Zach Ornitz, USA, 2012, 23 minut

Žánr: kultura, lyžování v Chile

Trailer: https://vimeo.com/62279275

Vaya a la Cumbre je rodinný příběh na pozadí života v horách. Příběh se točí kolem lyžování, ale překračuje ho ve vyprávění o otcově dědictví a synově boji žít svůj vlastní život. Mnoho lyžařů sní o vlastním lyžařským areálu, ale realita není tak jednoduchá: Vaya La Cumbre zkoumá radosti a problémy, kterým čelí rodina provozující skiareál v odlehlém koutě Chile. Film pojí krása tohoto divokého lyžařského areálu s příběhy místních obyvatel. Vaya la Cumbre nás přivádí k zamyšlení, co je v sázce při plnění svého snu.

 

Z A DO K A ZASE ZPÁTKY

Režie: Johannes Hoffmann, Simon Platzer, Rakousko 2014, 26 minut

Žánr: freeride

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=y0DJuaK6c_I

Už v roce 2011 se dali dohromady skvělí freeridový lyžaři Johannes Hoffmann a Daniel Regensburger s filmařem Simonem Platzerem. Vznikla tak rakouská filmová společnost Whiteroom Productions, která se specializuje na snímky s tematikou zimních sportů. Jejich nový pětadvacetiminutový snímek Z A to K a zse zpátky zachycuje stejně jako jejich minulý film Tien Shan - A Kyrgyz Ski Adventure dobrodružnou cestu za jejich životní vášní – freeridovým lyžováním. Tentokrát se parta pěti tyrolských přátel podívá do Severní Ameriky, konkrétně Aljašky a Britské Kolumbie. I přestože klukům nic nehraje do karet už od začátku, kdy jim letecká společnost ztratí zavazadla, nakonec se stane celá výprava úspěšnou. Téměř poetické záběry doprovázené velmi emotivní hudbou střídají humorné scény a úvahy mladých lyžařů. Nechybí ani skvělé propracované záběry výjimečných výkonů Davida Pitschmanna, Michaela Trojera, Johannese Hoffmana a Fabiana Lentsche.

 

Přehled stopáže:

 

 

minut

Arslanbob

12

High Tension

37

Polárník

56

Supervention

16

celkem hlavní

121

Huevo

30

Vaya a la Cumbre

23

Z a do K a zase zpátky

26

celkem všechno

200